Lapkričio 9 dieną Kaune Europa Royal viešbučio konferencijų centre įvyko tarptautinė vaikų odontologų konferencija. Konferenciją atidarė Lietuvos vaikų odontologų draugijos (LVOD) pirmininkė prof. Eglė Slabšinskienė, kuri paminėjo konferencijos svarbą bei pabrėžė, kad tai pirma tarptautinė odontologijos konferencija, skirta tik vaikų odontologijai.
Pranešimą „Efektyvi profilaktika ir minimaliai invazyvus pienininių dantų ėduonies valdymas“ skaitė profesorė iš Dandì (Dundee) universiteto (Didžioji Britanija) Nicola Innes. Profesorė yra didelis autoritetas tarptautinėje odontologų mokslinėje bendruomenėje, viena iš pieninių dantų plombavimo technikos – Hall technique – autorių. Pastaruoju metu kaip ir bendrojoje medicinoje, taip ir odontologijoje vyksta gana revoliucingi pokyčiai, pagrįsti naujų mokslo žinių taikymu, senas paradigmas išstumia naujos. Profesorė ypač pabrėžė naujas dantų ėduonies ertminių pažeidimų preparavimo gaires – kuo mažiau šalinama danties audinių, tuo didesnė galimybė antrinio dentino gamybai ertmės dugne ir tuo mažesnė tikimybė atverti danties pulpą. Tokios dantų preparavimo metodikos, kuri buvo taikoma anksčiau, iki sveikų audinių, aktyvaus ėduonies pažeidimo atveju – pasaulyje atsisakoma. Pirmenybė teikiama minimaliai invazyviems dantų ėduonies gydymo metodams.
Vienas iš didžiausių vaikų odontologo darbo iššūkių – vaiko elgesio valdymas. Egzistuoja toks posakis: ne visi odontologai gali gydyti vaikų dantis, bet visi vaikų odontologai gali rasti bendrą kalbą tiek su vaiku, tiek ir su suaugusiu pacientu. Gydytojas, kuris yra šios srities profesionalas ir turi psichologijos žinių pagrindus, neturės sunkumų dirbdamas su vaikais. Pranešimą „Elgesio valdymas ir hipnotinė komunikacija vaikų odontologijoje“ skaitė dr. Julian’as Schmoeckel’is iš Graifsvaldo universiteto (Vokietija). Pranešimo metu buvo apžvelgtos pagrindinės vaikų elgesio valdymo metodikos.
Didelę problematiką vaikų odontologo darbe sudaro vaikų pastoviųjų dantų šaknų kanalų gydymas, ypač įvykus komplikacijoms po dantų traumos, gydant pastoviuosius dantis, turinčius nevisiškai susiformavusias šaknis. Kartais brangus ir sudėtingas gydymas nelemia geros prognozės. Todėl svarbu gerai parinkti gydymo taktiką. Šią problematiką savo pranešime „Endodontinės patologijos gydymas vaikų amžiuje. Veiksniai, turintys įtakos gydymo taktikos pasirinkimui“ plačiai nagrinėjo prof. Vytautė Pečiulienė iš Vilniaus universiteto Odontologijos instituto.
Individualios odontologijos paradigmos skinasi kelią ir kasdieninėje odontologo klinikinėje praktikoje. Profilaktikos priemonės turi būti parenkamos atsižvelgiant į individualią paciento ėduonies riziką. Pranešimą tema „Individualus požiūris į vaiko burnos profilaktiką“ skaitė LSMU MA Burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinikos docentė Eglė Bendoraitienė.
Paskutinį konferencijos pranešimą „Vaikų odontologų bendravimo su vaikais psichologiniai ypatumai“ skaitė dr. Viktorija Grigaliūnienė, kuri labai sėkmingai bendradarbiauja su LSMU MA Burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinikos specialistais. Daktarė pasidalijo ne tik teorinėmis žiniomis, bet ir pavyzdžiais, pritaikomais klinikinėje praktikoje. Konferencija puikiai pavyko ir gausi auditorija įkvėpė rengėjus naujiems darbams.